znaky manipulátora

Znaky manipulátora

Manipulace od zkušeného manipulátora může být velmi funkční a mocná. Před několika lety provedl Facebook ve spolupráci s výzkumníky z Cornellu a Kalifornské univerzity experiment, ve kterém si záměrně pohrával s emocemi 689 000 uživatelů. Někteří uživatelé viděli pouze negativní příběhy, zatímco druhým se ukazovaly pouze pozitivní. Jejich později sdílené příspěvky byly prokazatelně ovlivněné náladou předchozích příspěvků.

Samozřejmě experiment neodpovídal etickým standardům, protože žádný účastník neposkytl ke studii souhlas. Nicméně se ukázalo, jak je ve skutečnosti emoční manipulace jednoduchá a účinná.

Zkušený manipulátor začíná rafinovanou manipulací a postupem času zvyšuje intenzitu tak pomalu, že si ani neuvědomujete, co se děje. Naštěstí emocionální manipulátory můžete poměrně snadno odhalit. Pokud víte, co hledat.

1. Podkopávají vaše sebevědomí a vnímání reality

Manipulátoři jsou zdatní lháři. Například tvrdí, že se zjevný incident nestal, něco jste řekli, provedli, přestože to není pravda. Znejišťující je v prvé řadě jejich přesvědčivost, až nakonec začnete zpochybňovat svou vlastní příčetnost. Udělat z vás blázna nebo tvrzení nazývat výplodem vaší fantazie je poměrně mocný nástroj.

znaky manipulátora

2. Jejich slova neodpovídají činům

Emoční manipulátoři řeknou, co chcete slyšet. Nicméně jejich činy nakonec vyprávějí jiný příběh. Slibují podporu, ale v kýžený moment se chovají, jako by vaše požadavky byly zcela nepřiměřené. Říkají vám, jaké mají štěstí, že vás znají, a pak se chovají, jako byste byli přítěží. To je jen další způsob, jak podkopat vaši víru ve vlastní rozum. Nutí vás zpochybňovat realitu, jak ji vidíte, a formovat své vnímání podle toho, co je pro ně výhodné.

3. Experti na vyvolání pocitů viny

Využívají vaší vinu ve svůj prospěch. Pokud vyzdvihnete něco, co vás trápí, zraňuje, prozradíte svou slabinu, vyvolají ve vás pocit viny, že jste se vůbec zmínili. Jindy to dusíte a opět vám to je vyčteno. Jinými slovy: cokoliv uděláte, je špatné, a bez ohledu na okolnosti je to vždy vaše chyba.

4. Vstupuje do role oběti

Pokud jde o emoční manipulátory, nikdy nic není jejich chyba. Bez ohledu na to, co dělají nebo neudělají, vše je chyba někoho jiného nebo je někdo jiný k činu donutil. Pokud se naštvete nebo rozčílíte, vyčte vám, že máte nepřiměřená očekávání. Pokud se oni naštvou, i to je vaše vina. Manipulátor nepřevezme zodpovědnost za nic.

znaky manipulátora

5. Naváže si s obětí umělou blízkost

Vytváří s vámi blízkost způsobem, který se zpočátku jeví jako upřímný, důvěryhodný a příjemný. Sdílejí příliš mnoho příliš brzy a totéž očekávají od vás. Zobrazují zranitelnost a citlivost, ale je to lest. Používají věty typu: “Nikomu jsem to ještě neřekl, ale vím, že tobě jediné můžu.” Šaráda je určena k tomu, abyste se cítili výjimečně díky tomu, že vás vpustil do jejich vnitřního kruhu. Vaše role je v tu chvíli litovat je, ale také byli zodpovědní za jejich pocity.

6. Černá díra na emoce

Ať se manipulátor cítí v daném okamžiku jakkoliv, má to velký vliv na okolní atmosféru a druhé lidi. Pokud mají špatnou náladu, všichni kolem to vědí. Ale to není to nejhorší: Jsou tak šikovní, že si nejen všichni uvědomují svou náladu, ale také ji cítí. To vytváří tendenci, aby se lidé cítili odpovědní za nálady manipulátora a byli nuceni je napravit.

7. Zprvu slibují pomoc, pak jsou za mučedníka

Počáteční dychtivost pomáhat se rychle mění ve vzdechy, sténání a návrhy, že vaše očekávání způsobuje druhým obrovskou zátěž a původní slib nelze splnit. Jakmile s ním začnete diskutovat, otočí odpovědnost za celý problém na vás. Ujišťují, že samozřejmě chtějí pomoci a jen vy jste paranoidní. Vyvolat pocit viny, nedůvěru v sebe a znehodnocení je hlavním cílem manipulátorů.

znaky manipulátora

8. “Nemáte právo si stěžovat”

Bez ohledu na to jaké problémy sami řešíte, manipulátor bude tvrdit, že je na tom hůř. Podkopává tak oprávněnost vašich stížností a připomínají, že jejich problémy jsou vážnější. Shrnuto: “Nemáš důvod si stěžovat, tak mlč.”

9. Zná váš vnitřní svět a slabosti

Emoční manipulátoři znají vaše slabá místa a umí je použít proti vám. Například pokud si nejste jisti svou váhou, komentují, co jíte nebo jak vám sedí oblečení. Pokud se obáváte nadcházející prezentace, poukazují na to, jak jsou účastníci zastrašující a odsuzující. Jejich povědomí o vašich emocích používají, aby vás oslabili nikoliv posílili. Tím si přestanete důvěřovat a jste vděční, že se s vámi manipulátor vůbec baví a věnuje vám pozornost. Proto je vhodné celou tuto strategii nahlédnout a zredukovat s ním okamžitě kontakt.

Kde u manipulátora začít?

Jejich chování je natolik iracionální, že vás časem může začít přivádět k šílenství. Jak je tedy možné, že jste to neprohlédli?

Doporučuji nesnažit se porazit je v jejich vlastní hře. Citově se od nich distancujte a přistupujte ke komunikaci s nimi, jako by to byl vědecký projekt. Nereagujte na emocionální chaos, který vytvářejí. Nevysvětlujte, neobhajujte se, nenechte se přivést k debatě o minulosti. Pouze fakta.

Udržování citového odstupu vyžaduje v prvé řadě uvědomění, že máte co dočinění s manipulátorem. Jinak jste bezbranní. 

Většina lidí má pocit, že nemají na ten chaos, ve kterém žijí, žádný vliv. Naopak. Jakmile identifikujete manipulátora, začnete považovat jeho chování za předvídatelnější a snáze pochopitelné. To vás vybaví racionálním uvažováním o tom, kdy a kde je musíte snášet a kdy a kde ne. Můžete si stanovit hranice, ale musíte to dělat vědomě a proaktivně.

Chytněte si otěže a nenechte se zaplést do obtížných rozhovorů. Rozhodněte, o čem chcete mluvit a o čem nikoliv. “Zlato promiň, ale to jsme už probírali. Jestli na tom trváš, o víkendu se k tomu můžeme ještě na 10 minut vrátit, ale teď mám myšlenky jinde.”

Pokud si stanovíte hranice a rozhodnete se, kdy a kde zapojíte obtížného člověka, můžete ovládat většinu chaosu. Jediným trikem je držet se svých sfér vlivu a udržovat hranice na místě, když se je dotyčný pokusí překročit. A to se s manipulátorem děje často.

Dejte se dohromady

Emocionální manipulátoři mohou podkopávat váš smysl pro to, kdo jste, a dokonce vás přimět pochybovat o vlastní příčetnosti. Pamatujte: Nikdo s vámi nemůže manipulovat bez vašeho souhlasu a spolupráce.

Autorka článku

Odběr novinek do e-mailu

Na nic nečekejte a odebírejte novinky do svého e-mailu ještě dnes!
Vše se vždy dozvíte jako první, neuteče Vám už vůbec nic!

Související články

Komentáře