Příčiny bipolární poruchy

Bipolární porucha a jak na ní?

S příčinami bipolární poruchy to není zcela jednoznačné. Prozatím žádný test nedokáže poukázat na více, než je genetická náchylnost. Nelze ji předpovědět z krevních testů ani neurozobrazovacích metod. Vědci se však nadále příčinami zabývají a výsledky řady studií naznačují, že za vznikem onemocnění a jeho relapsem po léčbě mohou být genetické, biologické a environmentální faktory.

Cílem těchto výzkumů je samozřejmě nalézt relevantní léčbu a dokázat bipolárním afektům i předcházet. Do té doby vám pomůže si o možných příčinách bipolární poruchy zjistit co nejvíce a tím se postupně učit se s ní vyrovnatPochopení spouštěčů, příčin nebo zhoršení, je pro zvládnutí těchto stavů velmi cenné. Čím více toho víte, tím lépe se můžete rozhodovat o své péči a životním režimu.

Možné genetické příčiny bipolární poruchy?

V průběhu historického zkoumání bipolární poruchy dochází vědci k závěru, že bipolární porucha je dědičné onemocnění. Data poukazují na následující aspekty v rodinách:

 • Historie psychiatrických hospitalizací u vašich příbuzných.
 • Bipolární a obsedantně-kompulzivní porucha vyskytující se u jedinců v rodině.
 • Stejný přibližný věk nástupu.
 • Stejný přibližný počet epizod manických stavů.
 • Stejná přibližná frekvence manických epizod.
 • Pokud má jedno dvojče bipolární poruchu, druhé dvojče má 70% pravděpodobnost, že ji bude mít také.
 • U jednoho rodiče s bipolární porucho se pravděpodobnost na propuknutí u dítěte zvýší o 10–15 %, ale u obou rodičů je šance dítěte 30-40 %.

S ohledem na tyto rodinné podobnosti vědci hledali přesné genetické markery, které se vždy objeví, když má někdo bipolární poruchu. Genetický marker (CACNA1C, NCAN, ODZ4) je pouze gen, který má známou polohu na DNA a může být použit k identifikaci dědičných vlastností. 

Příčiny bipolární poruchy

Možné biologické příčiny?

Vědci se domnívají, že psychiatrické poruchy jsou způsobeny nejen genetickými variacemi, ale také chemií a strukturou mozku. To znamená, že biologické kořeny nemoci posuzují skrze genetickou predispozici, na kterou působí přírodní síly a vnější okolnosti. Stále ale není jasné, kolik procent je dáno geny a kolik situacemi, které se člověku během života dějí. Vědci však identifikovali následující souvislosti mezi biologickými rozdíly a přítomností bipolární poruchy:

a) Nefunkční neurotransmitery

Neurotransmitery jsou chemické látky, které přenášejí zprávy v mozku. Zahrnují mimo jiné serotonin a norepinefrin. Pokud tyto neurotransmitery nefungují správně, mohou vést k nástupu bipolární poruchy.

b) Výskyt zdravotních potíží

Lidé, kterým se projevy jisté zdravotní potíže, mají mnohem větší pravděpodobnost diagnostikování bipolární poruchy. Například se zdá, že u významného procenta lidí s roztroušenou sklerózou se objevuje bipolární onemocnění. Další poruchou, které předchází bipolární porucha, je Cushingův syndrom (= metabolická porucha, která se vyznačuje také vysokým krevním tlakem a obezitou).

c) Hormonální změny

S nástupem bipolární poruchy mohou souviset také hormonální změny, jako jsou například změny po těhotenství.

d) Příčiny či spouštěče prostředí, které vedou k nástupu či relapsu

S genetickými a biologickými příčinami bipolární poruchy souvisí spouštěč, který je obvykle bodem zlomu mezi predispozicí a samotnou poruchou. Tyto spouštěče pocházejí z prostředí a z rozhodnutí o životním stylu, které každý člověk dělá.

e) Alkohol nebo užívání drog

Alkohol a užívání drog nebývají samy o sobě spouštěčem, mohou ale způsobit relaps nebo zhoršit stav. Deprese jsou obvykle mnohem závažnější pro ty, kteří tyto látky užívají. Nicméně i užívání drog může vyvolat depresi nebo manickou epizodu.

f) Velká životní ztráta

Velká životní ztráta má významný vliv na naše nálady. Deprese byla tak úzce spojena s procesem truchlení, že ji Marian Kubler-Ross označil za jednu z 5 fází smutku. Vedle deprese může po ztráte následovat i mánie, protože se člověk zoufale snaží nahradit to, co už nemá a nedokáže se s tím vyrovnat. Truchlení může způsobit, že lidé změní své návyky a svůj životní styl způsobem, který je učiní zranitelnějšími vůči bipolárním onemocněním a mnoha dalším zdravotním a psychiatrickým onemocněním.

životní ztráta jako spouštěč

g) Jiné životní stresory

Lidé bývají během života vystaveni různým zdravotním problémům, které mohou vést k extrémnímu stresu. Zdravotní stavy (například gastrointestinální poruchy) se mohou objevit brzy poté, co se životní stresory dramaticky zvýší. Stejným způsobem mohou stresory vyvolávat nástup, relaps nebo zhoršení bipolární poruchy. Stresující práce, vypořádání se s hořkým rozvodem nebo převzetí příliš mnoha odpovědností je jen několik bodů, které mohou tento nepříjemný psychiatrický stav podpořit.

h) Vysazení léků

Pokud užíváte léky a rozhodne se bez konzultace s lékařem vysadit, můžeme předpokládat, že dřív nebo později nastane relaps. Ke snížení nebo vysazení léků bez spuštění depresivní nebo manické epizody je zapotřebí pečlivé plánování s předstihem a přesné provedení. Pokud si nejste jistí množstvím, navrhněte lékaři snížení dávek nebo vysazení. Požádejte o odbornou pomoc s vysazováním. Pokud však přestanete bez pomoci svého lékaře, pravděpodobně budete mít problémy s duševním zdravím.

i) Medikamenty a jiné látky jako spouštěče

Změny v léčbě psychiatrických nebo zdravotních stavů mohou vyvolat bipolární stavy. Některé z léků, které mohou vyvolat manické epizody, jsou:

 • Pouliční drogy, včetně kokainu, extáze a amfetaminů.
 • Potlačující chuť k jídlu.
 • Léky na nachlazení.
 • Léky na štítnou žlázu.
 • Kortikosteroidy, jako je prednison.
 • Nadměrné užívání kofeinu.

Dále pokud máte bipolární poruchu, je zásadní, aby se váš psychiatr vyhnul předepisování antidepresiv, která mají tendenci spouštět manické epizody. Naštěstí existuje několik AD, které pomáhají depresi zmírňovat bez manického doprovodu. Patří mezi ně Wellbutrin, Symbyax, Zoloft, Prozac a Cymbalta.

Lze zabránit vzniku bipolární poruchy?

Stále čekáme, dokud vědci nezjistí přesné příčiny. Existuje však několik opatření, které můžete preventivně provést. Rizikové faktory pro bipolární poruchu můžete minimalizovat výběrem zdravého životního stylu, vyhýbáním se zneužívání návykových látek a vyhledáním odborné pomoci, než stresová situace či prožívaná ztráta ovlivní vaše duševní zdraví.

Jak na zdravější životní styl?

Pokud jste skutečně odhodláni dělat vše pro to, abyste zabránili vzniku, relapsu nebo zhoršení bipolární poruchy, zvažte následující body:

 • Vyvarujte se alkoholu, drogám, kofeinu, nikotinu a dalším volně prodejným stimulantům.
 • Cvičte alespoň 30 minut denně.
 • Jezte zdravá jídla každý den ve stejné časy a v pravidelných intervalech.
 • Dopřejte si dostatek spánku v obvyklou dobu spánku alespoň 8 hodin, vyhněte se spánku během dne.
 • Informujte všechny své lékaře o všech lécích na předpis.
 • Užívejte farmaka přesně podle pokynů svého psychiatra.
 • Odstraňte zbytečné životní stresory.
 • Naučte se relaxační techniky, které vám pomohou vypořádat se s nevyhnutelnými stresory.
jak se zbavit sociální fobie během uvolňování proticovidových opatření

V dobách krize vyhledejte odbornou pomoc

Protože stres a ztráta mohou být spouštěčem bipolární poruchy, řešení závažných problémů ve vašem životě může snížit vaše šance na okamžitý nástup. Poradce vám může pomoci získat perspektivu a vhled, naučit se zvládat dovednosti a procvičovat zdravější vzorce myšlení a chování.

Terapeuti jsou k dispozici pro osobní i online poradenství v naší Psychoterapeutické poradně Terapeutovna. Mohou vám pomoci vypořádat se s krizí nebo ztrátou, provést změny v životním stylu, naučit vás relaxační techniky a projít problémy, které vás zbavují rovnováhy. Než budou zjištěny skutečné příčiny bipolární poruchy, odborný terapeut vám může pomoct získat a podržet si duševní zdraví.

Autorka článku

Odběr novinek do e-mailu

Na nic nečekejte a odebírejte novinky do svého e-mailu ještě dnes!
Vše se vždy dozvíte jako první, neuteče Vám už vůbec nic!

Související články

Komentáře