fyzické projevy deprese

Fyzické projevy deprese

Fyzické projevy deprese mohou být skutečně velmi nepříjemné na zpracování. A přestože tuto duševní nemoc často spojujeme více s emoční bolestí (smutek, pláč a pocity beznaděje), výzkumy ukazují, že deprese se projevuje i jako fyzická bolest. Často se tedy nejedná pouze o mentální stav.

Různé kultury mohou depresi chápat skrze nejrůznější perspektivy, např. asijští Američané ji popisují a chápou více přes fyzické příznaky, což má poté vliv na typ léčby. Západním chápáním deprese je primárně spojováno s vnitřními náladami.

V dnešní době je důležité neoddělovat mentální od fyzického, zejména u stavu jako jsou úzkost a deprese. Tělesné projevy totiž mohou signalizovat začátek nepříjemné duševní epizody, kterou je vhodné řešit a začít léčit včas.

Zde je sedm nejčastějších fyzických příznaků deprese:

1. Únava nebo konzistentně snížená energetická hladina

Častým příznakem deprese je únava nebo pocit vyhoření. Občas všichni zažíváme nižší hladinu energie a můžeme se ráno cítit pomalí nebo se jedná o důsledek prožívaného stresu. Na rozdíl od každodenní únavy však může únava související s depresí způsobit problémy s koncentrací, pocity podrážděnosti a apatie.

fyzické projevy deprese

Depresivní jedinci často zažívají tzv. nerestaurativní spánek, což znamená, že se ani po 8hodinovém spánku necítí odpočatí.

Protože však únava může způsobit také mnoho fyzických nemocí, jako jsou infekce a viry, může být náročné rozeznat, zda vyčerpání souvisí s depresí či nikoli.

Vedle únavy se při depresi objevuje i smutek, pocit beznaděje, pocit prázdnoty a anhedonie (nedostatek potěšení z každodenních činností).

2. Snížená tolerance bolesti (neboli všechno víc bolí)

Máte někdy pocit, že jste nervózní, zkřehlí, zesláblí, a nedaří se vám najít žádný fyzický důvod svého stavu? Jak se ukazuje, deprese a bolest často koexistují.

Studie z roku 2015 prokázala korelaci mezi lidmi, kteří jsou v depresi a sníženou tolerancí bolesti, zatímco jiná studie z roku 2010 ukázala, že bolest má větší dopad na lidi, kteří jsou v depresi.

Tyto dva příznaky nemají jasný vztah příčiny a účinku, ale je důležité je společně vyhodnotit, zvláště pokud vám lékař doporučí léky. Jeden výzkum tvrdí, že užívání antidepresiv může nejen pomoci zmírnit depresi, ale může také působit jako analgetikum, potlačující bolest.

3. Bolest zad nebo bolavé svaly po celém těle

Ráno se můžete cítit dobře, ale jakmile jste v práci nebo sedíte ve školní lavici, začnou vás bolet záda. Může to být stres, nebo to může být deprese. Ačkoli jsou často spojeny se špatným držením těla nebo zraněními, bolesti zad mohou být také příznakem psychického utrpení.

výzkumná studie z roku 2017 nalezla mezi 1013 kanadskými univerzitními studenty přímou souvislost mezi depresí a bolestmi zad.

Psychologové a psychiatři dlouho věřili, že emocionální problémy mohou způsobit chronické bolesti, ale specifika se stále zkoumají, jako je spojení mezi depresí a zánětlivou reakcí těla.

Novější studie tvrdí, že zánět v těle může mít něco společného s neuroobvody v našem mozku. Tím se myslí, že zánět může přerušit mozkové signály, a proto může mít roli v depresi a v tom, jak ji léčíme.

fyzické projevy deprese

4. Bolesti hlavy

Téměř každý zažívá občasné bolesti hlavy. Jsou tak běžné, že je často nepovažujeme za nic vážného. Stresová pracovní situace (konflikt s kolegou aj.), mohou dokonce bolesti hlavy vyvolat.

Ovšem každodenní bolesti hlavy mohou být známkou deprese.

Na rozdíl od nesnesitelných migrénových bolestí hlavy nemusí bolest hlavy související s depresí nutně zhoršovat fungování organismu. Tento typ bolesti hlavy je popsaný National Headache Foundation s názvem „tenzní bolest hlavy“, je o pocitu mírného pulzování, zejména kolem obočí.

Bolesti hlavy však nejsou jedinou známkou toho, že vaše bolest může být psychická. Lidé s depresí často pociťují další příznaky, jako je smutek, pocity podrážděnosti a snížená energie.

5. Oční problémy nebo zhoršující se vidění

Zdá se vám, že svět vypadá rozmazaně a nevítaně? Deprese dělá vaše vidění světa šedivé a bezútěšně. Jedna výzkumná studie z roku 2010 v Německu ukazuje, že tato potíž s duševním zdravím může ve skutečnosti ovlivnit náš zrak. V této studii na 80 lidech měli depresivní jedinci potíže vidět rozdíly v černé a bílé (kontrast).

6. Bolest žaludku nebo neklid v břiše

Pocit propadání se v žaludku je jedním z nejznámějších příznaků deprese. Když vás však břicho začne svírat, snadno se to pojmenuje jako plynatost nebo menstruační bolesti.

fyzické projevy deprese

Bolest, která se zhoršuje, zvláště když se objeví stres, může být známkou deprese. Ve skutečnosti výzkumníci z Harvard Medical School naznačují, že žaludeční potíže, jako jsou křeče, nadýmání a nevolnost, mohou být známkou špatného duševního zdraví.

Co to znamená? Podle těchto výzkumníků z Harvardu může deprese způsobit (nebo být důsledkem) zánětlivého trávicího systému s bolestí, kterou lze snadno zaměnit za onemocnění, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo syndrom dráždivého tračníku.

Lékaři a vědci někdy označují střeva jako „druhý mozek“, protože našli spojení mezi zdravím střev a duševní pohodou. Naše žaludky jsou plné dobrých bakterií a pokud existuje nerovnováha dobrých bakterií, mohou se objevit příznaky úzkosti a deprese.

Jíst vyváženou stravu a užívat probiotika může zlepšit zdraví střev, což může také zlepšit náladu, ale je zapotřebí další výzkum.

7. Trávicí problémy nebo nepravidelné vyprazdňování

Trávicí problémy, jako je zácpa a průjem, mohou být nepříjemné a nepříjemné. Často způsobené otravou jídlem nebo gastrointestinálními viry, je snadné předpokládat, že střevní potíže pramení z fyzické nemoci.

Ale emoce jako smutek, úzkost a přemožení mohou narušit naše trávicí dráhy. Studie z roku 2011 poukazuje na souvislost mezi úzkostí, depresí a gastrointestinální bolestí.

Bolest je další způsob komunikace vašeho mozku

Pokud neradi mluvíte o nepříjemných emocí, vaše tělo si vždy najde cesty, jak emoce dostat ven (alespoň v somatické podobě).

Pokud pociťujete některý z těchto fyzických příznaků po delší dobu, domluvte si schůzku s lékařem primární péče nebo psychoterapeutem.

Podle Americké psychologické asociace je deprese jednou z nejčastějších duševních chorob a může být způsobena řadou faktorů, jako je genetika, vystavení dětskému stresu nebo traumatu a chemie mozku. 

Pokud tedy při schůzce máte podezření, že tyto fyzické příznaky mohou být více než povrchové, požádejte o vyšetření na depresi a úzkost. Tímto způsobem vás váš poskytovatel zdravotní péče může spojit s odbornou pomocí, kterou potřebujete.

Autorka článku

Odběr novinek do e-mailu

Na nic nečekejte a odebírejte novinky do svého e-mailu ještě dnes!
Vše se vždy dozvíte jako první, neuteče Vám už vůbec nic!

Související články

Komentáře