fáze spánku a jejich délka

Fáze spánku a jejich délka

Během spánkového procesu se střídá REM s non-REM fází. Nejprve přichází non-REM spánek, následuje kratší doba REM spánku, a pak cyklus začíná znovu. 

Sny se obvykle dějí během REM spánku. REM znamená rychlý pohyb očí, tzn. že se vaše oči rychle pohybují v různých směrech, ale neposílají žádné vizuální informace do vašeho mozku. To se během non-REM spánku neděje.

Co se děje během non-REM spánku?

Non-REM spánek má tři fáze. Každá fáze může trvat 5 až 15 minut a než dosáhnete REM spánku, projdete všemi třemi fázemi.

  • Fáze 1: Oči jsou zavřené a právě jste usnuli, to znamená, že je ještě snadné vás probudit. Tato fáze může trvat 5 až 10 minut.
  • Fáze 2: Jste v lehkém spánku. Vaše srdeční frekvence se zpomalí a vaše tělesná teplota klesne. Vaše tělo se připravuje na hluboký spánek. To může trvat 10-25 minut.
  • Fáze 3: Hluboký spánek. V této fázi je těžší vás vzbudit, a pokud by vás někdo probudil, cítili byste se na pár minut dezorientovaní.
fáze spánku a jejich délka

Během hlubokých fází spánku non-REM tělo opravuje a znovu obnovuje tkáň, buduje kosti a svaly a posiluje imunitní systém.

S přibývajícím věkem spíte lehčeji a dostávám se vám méně hlubokého spánku. Stárnutí je také spojeno s kratšími časovými úseky spánku, ačkoli studie ukazují, že potřeba kvalitního spánku se s věkem nesnižuje.

Co je REM spánek?

Obvykle REM spánek nastává 90 minut poté, co usnete. První cyklus REM obvykle trvá 10 minut. Každá z vašich pozdějších fází REM se prodlužuje a poslední může trvat až hodinu. Zrychlí se vám při ní tep i dech.

Během REM spánku můžete mít intenzivní sny, protože váš mozek je aktivnější. REM je důležitá fáze, protože stimuluje oblasti mozku, které pomáhají s učením a je spojena se zvýšenou produkcí bílkovin.

Děti mohou strávit až 50 % svého spánku ve stadiu REM, zatímco u dospělých je to jen asi 20 %.

Autorka článku

Odběr novinek do e-mailu

Na nic nečekejte a odebírejte novinky do svého e-mailu ještě dnes!
Vše se vždy dozvíte jako první, neuteče Vám už vůbec nic!

Související články

Komentáře