jak se dostat z vyhoření

Panická ataka: spouštěč a příznaky (projevy)

Máte někdy náhlé záchvaty úzkosti a zdrcujícího strachu, které trvají několik minut? Možná vám buší srdce, potíte se a máte pocit, že nemůžete dýchat ani myslet. K podobným stavům dochází v nepředvídatelných časech bez zjevného spouštěče, což ve vás vyvolává obavy, že se takový stav může kdykoliv opakovat.

Pokud ano, můžete trpět panickou poruchou. Pokud se neléčí, může snížit kvalitu vašeho života, protože vede k dalším strachům a poruchám duševního zdraví, problémům v práci nebo ve škole a sociální izolaci.

Jaké to je mít panickou poruchu?

„Jednoho dne, bez jakéhokoli varování nebo důvodu, na mě padl pocit hrozné úzkosti. Měl jsem pocit, že nemám dostatek vzduchu, ať jsem se snažil nadechnout sebevíc. Srdce mi bušilo a myslel jsem, že pokud se to ještě zhorší, umřu. Potil jsem se a točila se mi hlava. Cítil jsem se, jako bych tyto pocity neměl pod kontrolou a jako bych se topil. Nemohl jsem myslet přímo.

“Zdálo se mi to jako věčnost. Pak se můj dech zpomalil a nakonec jsem se přestal tolik bát. Byl jsem naprosto vyčerpaný.” Tyto stavy se začaly objevovat každých pár týdnů a já si myslel, že ztrácím rozum. Můj přítel viděl, jak se trápím, a řekl mi, abych se objednal k doktorovi.“

Panická ataka: spouštěč a příznaky (projevy)

Co je panická porucha?

Lidé s panickou poruchou mají náhlé a opakované záchvaty strachu, které trvají ve své nejhorší fázi pár minut. Těm se říká záchvaty paniky . Záchvaty paniky jsou charakterizovány strachem z katastrofického scénáře nebo ze ztráty kontroly, přestože žádné reálně nebezpečí se kolem vás nevyskytuje. Osoba může mít také silnou fyzickou reakci, dokonce existují i případy infarktu. Záchvaty paniky se mohou objevit kdykoli a mnoho lidí s panickou poruchou se obává možnosti dalšího záchvatu.

Člověk s panickou poruchou může být sklíčený a může se stydět, protože nemůže vykonávat běžnou každodenní rutinu, jako je chodit do školy nebo do práce, jít do obchodu s potravinami nebo řídit.

Panická porucha často začíná v pozdním dospívání nebo v rané dospělosti. Trpí jí více ženy než muži. Dále ne u každého, kdo zažije záchvaty paniky, se rozvine panická porucha.

Co způsobuje panickou poruchu?

Panická porucha se někdy přenáší dědičně, ale nikdo neví jistě, proč ji někteří členové rodiny mají, zatímco jiní ne. Vědci zjistili, že několik částí mozku, stejně jako biologické procesy, hrají klíčovou roli ve strachu a úzkosti. Někteří vědci se domnívají, že lidé s panickou poruchou si nesprávně vykládají neškodné tělesné pocity jako hrozby. Když se vědci dozvědí více o tom, jak funguje mozek a tělo u lidí s panickou poruchou, mohl by to být první krok k vyvinutí efektivnější léčby. Vědci také hledají způsoby, jak mohou hrát roli stres, faktory prostředí a vyhoření.

Panická ataka: spouštěč a příznaky (projevy)

Jaké jsou příznaky panické poruchy?

Lidé s panickou poruchou mohou mít:

  • Náhlé a opakované záchvaty paniky z drtivé úzkosti a strachu.
  • Pocit nekontrolovatelnosti nebo strach ze smrti nebo blížící se zkázy během záchvatu paniky.
  • Fyzické příznaky během záchvatu paniky, jako je bušení srdce, pocení, zimnice, třes, problémy s dýcháním, slabost nebo závratě, brnění nebo necitlivost rukou, bolest na hrudi, bolest žaludku a nevolnost
  • Intenzivní obavy z toho, kdy dojde k dalšímu záchvatu paniky.
  • Strach nebo vyhýbání se místům, kde jste záchvat paniky zažili.

Jak se panická porucha léčí?

Nejprve si promluvte se svým lékařem. Ten by měl provést vyšetření a zeptat se vás na zdravotní anamnézu, aby se ujistil, že vaše příznaky nezpůsobuje nesouvisející fyzický problém. Váš lékař vás může odkázat na odborníka na duševní zdraví, jako je psychiatr nebo psycholog.

Panická porucha se obecně léčí psychoterapií, léky nebo obojím. Poraďte se se svým lékařem o nejlepší léčbě pro vás.

Nevzdávejte se léčby příliš rychle. Jak efektivita psychoterapie, tak léky mohou nějakou dobu trvat, než budou fungovat. V boji s panickou poruchou výrazně pomáhá i zdravý životní styl. Ujistěte se, že máte dostatek spánku a pohybu, jezte zdravou stravu a obraťte se na rodinu a přátele, kterým důvěřujete, s žádostí o podporu.

Autorka článku

Odběr novinek do e-mailu

Na nic nečekejte a odebírejte novinky do svého e-mailu ještě dnes!
Vše se vždy dozvíte jako první, neuteče Vám už vůbec nic!

Související články

Komentáře